RYTMIKA

Zajęcia rytmiczno-muzyczne to różne formy ćwiczeń ruchowych przy muzyce, które wpływają na wszechstronny rozwój: fizyczny, emocjonalny, poznawczy i intelektualny. Łącząc ruch z muzyką poprawiają koordynację ruchową, rozwijają wyobraźnię dziecka, wzbogacają słownictwo i poprawiają wymowę.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

Wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola objęte są diagnozą logopedyczną, w trakcie której badane są między innymi budowa i motoryka narządów artykulacyjnych, słuch fonematyczny oraz funkcje połykania i gryzienia. W przedszkolu prowadzone są zarówno zajęcia logopedyczne indywidualne jak i grupowe. Zajęcia indywidualnie prowadzone są tylko z dziećmi, które takiej opieki wymagają. Zajęcia indywidualne trwają około 20 minut. Dziecko uczęszczające na terapię indywidualną posiada zeszyt do wglądu rodziców, w którym zapisywane są ewentualne wskazówki do pracy w domu oraz informacje o postępach terapii. Decyzję o rozpoczęciu terapii indywidualnej na terenie przedszkola podejmują rodzice. Zajęcia grupowe prowadzone są przez logopedę jako jeden z elementów profilaktyki prawidłowego rozwoju mowy. Odbywają się w formie zabawy i mają na celu wspomaganie rozwoju mowy, poprzez usprawnianie narządów artykulacyjnych oraz naukę poprawnego oddychania. Stopień trudności oraz zakres ćwiczeń dostosowany jest do danej grupy wiekowej.

CAPOEIRA

Capoeira jest sztuką walki wywodzącą się z Brazylii. Jest to wyjątkowe połączenie samoobrony, tańca, akrobatyki i muzyki. Dzięki swojej wszechstronności jest idealną formą aktywności dla dzieci już od 2 roku życia. Bardzo dobrze wpływa na motorykę, sprawność fizyczną oraz rytmiczność u maluchów. Ponadto zajęcia Capoeira wyrabiają pożyteczne odruchy i refleks, a także w radosny sposób uczą dyscypliny oraz pracy w grupie. Zajęcia prowadzi Krzysztof Gajoch (professor Formiga) - trener z 20 letnim doświadczeniem w Capoeira.

WARSZTATY PLASTYCZNE

Warsztaty plastyczne to czas, kiedy inspirujemy dziecko i rozbudzamy jego wyobraźnię poprzez stawianie przed nim zadań zróżnicowanych pod względem tematycznym i technicznym. W pracach wykonywanych przez dzieci, oprócz docenienia walorów plastycznych, chodzi o wyczulenie ich na piękno i różnorodność otaczającego nas świata.

Warsztaty plastyczne mają na celu:

•     rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci na każdym etapie rozwoju,
  •     doskonalenie sprawności manualnych poprzez zróżnicowane zadania,
  •     kształtowanie wrażliwości estetycznej,
  •     rozwijanie zdolności przez prace indywidualne oraz naukę pracy w grupie,
  •     dostrzeganie mocnych stron dziecka (pomysłowości, staranności, wrażliwości),
  •     wykonywanie zadań z użyciem dużego wachlarza technik plastycznych i materiałów.

DOGOTERAPIA

Dogoterapia to najbardziej naturalny sposób przemycenia trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i przygotowanych psów. Dzieci nie lubią wykonywać suchych gestów, za którymi nic się nie kryje. Pies daje możliwość wykonania ćwiczeń w naturalny sposób i jednocześnie okazania uczuć. Jeśli nam się uda, to jest to nasza wspólna wygrana. Zajęcia z udziałem psa mają również na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Dzieci biorące udział w zajęciach uczą się określania związków przyczynowo-skutkowych, rozpoznawania kolorów i kształtów, różnic i podobieństw. Dzięki nawiązaniu i pogłębieniu kontaktu z psem dziecko czuje się pewniej we własnym środowisku, łatwiej nawiązuje kontakty społeczne, poprawia komunikację, zdobywa nowych przyjaciół. Różnego rodzaju zabawy wpływają na aktywność fizyczną naszych podopiecznych.

WARSZTATY EKSPERYMENTALNE

Warsztaty eksperymentalne to interdyscyplinarna edukacja najmłodszych, głównie z zakresu nauk przyrodniczych. "A dzieje się tak w myśl zasady: usłyszę zapomnę, zobaczę- zapamiętam, zrobię - zrozumiem. Te słowa wypowiedziane przez Konfucjusza są do dziś aktualne. Staramy się, aby dzieci wykonywały doświadczenia samodzielnie. Dzieci po przeprowadzonym eksperymencie próbują same wysnuwać spostrzeżenia i wnioski. Warsztaty te są prowadzone w małych grupach. Wszystkie doświadczenia są wykonywane z bezpiecznych materiałów codziennego użytku

AEROBIK NA WESOŁO

Zajęcia opierają się na prostych krokach oraz ćwiczeniach wzmacniających poszczególne partie mięśni. Wszystkie ruchy wykonywane są do rytmicznej muzyki, która łatwo wpada w ucho. Propozycja ta ma na celu poprawę kondycji, siły i szybkości. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń jest dostosowany do poziomu grupy, dzięki czemu jest miło i przyjemnie.

GLOBTROTER

Uniwersytet Małego Globtrotera to sympatyczne i rozwijające zajęcia dla dzieci o tematyce krajoznawczej i kulturoznawczej. Dzieci mogą dowiedzieć się jak żyją ludzie w innych, bliższych i zupełnie dalekich krajach.

NAUKA PŁYWANIA

Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów na basenie NEMO w Dąbrowie Górniczej.