Sprzęty, które mamy w Sali

 • suchy basen z piłkami przeznaczony do rehabilitacji i relaksacji. Dostarcza maksymalnie dużo bodźców dotykowych, rozluźnia mięśnie, stymuluje czucie całego ciała. Usprawnia motorykę małą i dużą, kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową. Daje poczucie sprawstwa, gdyż najmniejszy ruch powoduje poruszenie się piłeczek oraz ich szelest. Dostarcza również bodźców wzrokowych (kolor) i słuchowych (dźwięk poruszających się piłeczek).
 • baldachim światłowodów dostarcza silnych wrażeń wzrokowych poprzez zmieniające się kolory. Zwiększa koncentrację uwagi, wzbudza zainteresowanie oraz chęć do działania (dotykania, poruszania). Sprzyja gromadzeniu nowych doświadczeń w zakresie percepcji dotykowej, wpływa na poprawę celowości, precyzji ruchów oraz kształcenia u dziecka auto-orientacji. Dzięki niemu możliwa jest nauka przewidywania kolorów rozwijania pamięci wzrokowej.
 • reflektory UV wraz z fototapetą przedstawiającą motyw podwodnego świata - element uspokajający i wyciszający, skupiający uwagę na przedmiotach reagujących na promienie UV. Elementy podświetlane lampą UV zapewniają duży kontrast widzianych bodźców, co ma szczególne znaczenie dla dzieci z dysfunkcją analizatora wzrokowego. Poprzez ćwiczenia z lampami UV można realizować wszystkie etapy rozwoju wzroku (doskonalić fiksację czyli skupienie wzroku, skokowość czyli zdolność do wodzenia wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami, rotacją- zdolność poruszania oczami we wszystkich kierunkach).
 • tablica lustrzana z wężami UV wykonana jest z bezpiecznego i odpornego na ewentualne uderzenia lustra. Zamontowana w górnej części tablicy lampa UV umożliwia podświetlenie różnych przedmiotów świecących w promieniach UV. Tablica lustrzana stymuluje percepcję wzrokową, pozwala na obserwację własnej sylwetki, gestykulacji i mimiki.
 • magiczne akwarium to imitacja wodnego akwarium. Poprzez wbudowaną w obudowę lampę UV elementy znajdujące się w akwarium reagują na światło ultrafioletowe, co zapewnia duży kontrast widzianych bodźców.
 • kula plazmowa to urządzenie ze szklaną kulą, w której wiją się strumienie elektrycznych wyładowań. Kula plazmowa kierowana jest przez jej bezpośrednie dotknięcie. Przyłożenie do niej ręki powoduje pomknięcie ogników w jej kierunku.
 • zestaw do aromaterapii -  zapachy potrafią przywołać miłe wspomnienia i sprawić, że stajemy się pogodniejsi, zrelaksowani i bardziej optymistycznie patrzymy na świat. Tę magię wykorzystuje aromaterapia, która zapachami leczy duszę i ciało.
 • kolumna wodna poprzez swoje działanie dostarcza wielu nowych bodźców wzrokowych, słuchowych, pobudza wyobraźnię, koncentruje wzrok, działając jak rezonans dostarcza także wielu bodźców dotykowych.
 • hamak terapeutyczny podwieszony punktowo służy do ćwiczeń stymulujących układ proprioceptywny  i przedsionkowy, a także do wzmacniania obustronnej koordynacji ruchowej i konwergencji oczu.
 • projektor żelowy - dwie przezroczyste płytki między którymi znajdują się różnokolorowe płyny o konsystencji żelowej. Podczas projekcji tarcza się obraca, a płyny na przemian się łączą i rozdzielają. Głównych zadaniem projektowa jest dostarczanie impulsów wzrokowych.
 • urządzenie do robienia baniek mydlanych - unoszące się kolorowe bańki stanowią atrakcyjne optyczne widowisko pobudzające dziecko do obserwacji (skupienia wzroku, wodzenia nim) oraz działania (łapanie i dotykanie spadających baniek), przez co wpływają na poprawę sprawności ruchowej zarówno w obrębie motoryki dużej  jak i małej.  Z jego pomocą można stymulować funkcje oddechowe. Dostarczają także wrażeń dotykowych i zapachowych.
 • ścieżka fakturowa umożliwia odbiór wrażeń dotykowych poprzez dłonie i stopy, skupia uwagę, usprawnia motorykę dużą, rozwija równowagę (podczas przechodzenia po kolejnych polach), kształtuje sprawność manualną i koordynację wzrokowo-ruchową.
 • tablica manipulacyjna
 • piłki rehabilitacyjne
 • klocki sensoryczne