Najczęściej zadawane pytania
-
Od jakiego wieku dzieci są przyjmowane do przedszkola?
Do naszego przedszkola przyjmujemy dzieci od 2,5 roku życia.
-
Ile jest dzieci w grupie przedszkolnej?
W każdej grupie może być maksymalnie 18 dzieci.
-
Czy zajęcia dodatkowe są płatne?
Zajęcia dodatkowe są realizowane w ramach czesnego (z wyjątkiem zajęć na basenie).
-
Ile trwa adaptacja u dziecka?
U większości dzieci okres ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. O jego rzeczywistej długości decyduje wiele czynników, jak dojrzałość emocjonalna konkretnego dziecka, sposób, w jaki do tej pory funkcjonowało, jak również postawa rodziców w tym początkowym okresie.
Warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej przede wszystkim jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzic nie odchodzi na zawsze, że wróci po niego, pomimo, iż akurat w tym momencie fizycznie nie jest przy nim obecny. Prędzej czy później, w wyniku codziennych doświadczeń, dziecko zauważy tę zależność, więc po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak każde trudne doświadczenie przez które się przejdzie, także i to, zdobyte w trakcie adaptacji do przedszkola, ma dużą wartość – uodparnia emocjonalnie, wzmacnia w dziecku poczucie wiary w siebie i otwiera mu drogę do dalszego rozwoju.
-
Czy najmłodsza grupa wiekowa bierze udział w zajęciach dodatkowych?
Najmłodsza grupa wiekowa bierze udział we wszystkich zajęciach dodatkowych. Zajęcia dodatkowe są przygotowana stosownie do wieku każdej z grup.
-
Czy leżakowanie jest obowiązkowe?
Leżakowanie najczęściej odbywa się w grupie 3 i 4 latków. Nie jest obowiązkowe, niemniej jednak jest zalecane przede wszystkim w grupie 3 latków. W momencie kiedy dziecko nie śpi, ma możliwość po prostu poobiedniego odpoczynku. W przypadku, gdy dziecko nie ma ochoty odpoczywać, wówczas organizowane są dla niego zabawy wyciszające.
-
Czy dziecko musi być "odpampersowane" ?
Dziecko nie musi być „odpampersowane” :) nie stanowi to przeszkody w przyjęciu dziecka do naszego przedszkola.
-
O której godzinie są posiłki?
W naszym przedszkolu śniadanie rozpoczyna się o godzinie 9.00. Obiad o godzinie 12.30, natomiast podwieczorki o godzinie 14.15 i 16.00
-
Czy dziecko musi potrafić samodzielnie spożywać posiłki?
Opanowana umiejętność samodzielnego spożywania posiłków przez dziecko jest mile widziana. W przypadku, gdy dziecko jest w fazie nabywania tej umiejętności- wówczas proszę się nie martwić – nauczyciel zawsze pomoże spożyć dziecku posiłek.
-
Czy do przedszkola można przynosić własne posiłki i napoje?
Ze względu na wymogi sanitarno-epidemiologiczne nie ma możliwości wnoszenia na teren placówki własnych posiłków i napoi.
-
Co w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu? Czy zapłata za posiłki zostaje odliczona?
Opłata za posiłki naliczana jest każdego dnia. W przypadku nieobecności dziecka, prosimy o wcześniejsze zgłaszanie jej poprzez aplikację LiveKid, wówczas opłata za nieobecne dni zostanie odliczona.
-
Co przynieść dziecku na pobyt w przedszkolu?
Rzeczy, w które należy wyposażyć dziecko do przedszkola to:
- ubranka na zmianę,
- bielizna,
- chusteczki nawilżane,
- chusteczki higieniczne,
- nocnik,
- śliniaczek.
W młodszej grupie dodatkowo: kocyk i poduszka. Jeżeli dziecko jeszcze tego wymaga to pieluchy, podkłady higieniczne.
Warto, aby wszystkie przedmioty były podpisane.
-
Czy dziecko musi mieć własne przybory/materiały plastyczne?
Nasze przedszkole zapewnia dzieciom wszystkie materiały plastyczne.
-
Jaki strój będzie dla dziecka odpowiedni?
Warto, aby strój dziecka w przedszkolu był przede wszystkim wygodny. Ponadto zalecamy, aby nie zakładać dziecku ubrań utrudniających rozebranie się, np. paski, liczne guziki. Polecamy żeby wszystkie ubranka i rzeczy dziecka były podpisane (wystarczą inicjały). Bardzo ważne jest również obuwie w jakim przybywa w dziecko. Najlepiej żeby było ono pełne, na rzepy i z twardą podeszwą, która nie będzie się ślizgać. Nie polecamy obuwia sznurowanego.
-
Czy dziecko chodzi samo do łazienki czy pod opieką nauczyciela?
Dziecko zawsze korzysta z toalety w obecności nauczyciela.
-
Jak często dzieci wychodzą na dwór?
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego oraz założenia naszego przedszkola przewidują codzienne wyjścia dzieci na dwór.
Niemniej jednak w trosce o bezpieczeństwo naszych podopiecznych nauczyciel zawsze dostosowuje wyjście i jego długość do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
-
Czy kadra pedagogiczna jest po szkoleniu z Pierwszej Pomocy?
W naszej placówce co roku organizowany jest kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, w którym uczestniczą zarówno pedagogiczni jak i niepedagogiczni pracownicy przedszkola.
-
Czy w grupie jest jeden nauczyciel?
Ze względu na integracyjny charakter naszej placówki w grupie pracuje dwóch nauczycieli – nauczyciel wychowawca oraz nauczyciel wspomagający.
-
Ile dzieci maksymalnie liczą grupy?
Grupa może liczyć maksymalnie 18 uczestników. Do każdej grupy uczęszczać może 5 dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
-
Jak duże są sale bawialne?
Sale bawialne są duże i dobrze nasłonecznione, powierzchnia każdej sali to 50 m2.
-
Co w przypadku, gdy moje dziecko ma alergię?
Jeżeli dziecko ma alergię wymagane jest zaświadczenie lekarskie. W przypadku alergii pokarmowej, oprócz zaświadczenia od lekarza, należy dostarczyć także zalecenia dietetyczne od dietetyka lub lekarza prowadzącego. Posiłki będą odpowiednio dostosowane.
-
W jaki sposób w okresie jesienno-zimowym (duże natężenie smogu) zapewnia się dzieciom bezpieczeństwo w przedszkolu?
W okresie jesienno-zimowym regularnie przed wyjściem dzieci na dwór sprawdzany jest poziom zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy. W każdej sali znajdują się oczyszczacze powietrza.
-
W jaki sposób przedszkole przekazuje istotne informacje?
Wszelkie istotne informacje znajdą Państwo na tablicy informacyjnej znajdującej się przed wejściem do przedszkola na stronie Facebooka oraz poprzez aplikację LiveKid.